Ford Focus ST ponúkne aj hotwagon

S Fordom Focus ST vyšla automobilka len nedávno. Ale to neznamená, že hatchbackom končí ponuka modelu. Aktuálne Ford predstavil verziu kombi. Bude tou alterantívou s praktickejším využitím. Do vnútra narvete aj bicykel, ak preferujete tento štýl aktívneho žitia.

Výhodou karosérie kombi bude pre veľa ľudí práve objem batožinového priestoru. Má až 608 litrov. Hatchback má objem len 375 litrov. Druhá výrazná výhoda je vyváženie auta. Predĺženie zadnej časti má síce mierny dopad na parametre, ale zároveň spôsobuje lepšie rozloženie hmotnosti.

Ak sklopíte sedadlá, tak sa môžete aj vyspať, nevznikne žiaden schod. Ale to nebudete robiť často, veď väčšia zábava je sadnúť za volant a prechádzať zákruty. Na to Focusu ST, aj vo verzii kombi, pomáha 2,3-litrový štvorvalec. Je odvodený od toho, čo je vo Focuse RS a v Mustangu. Dosahuje výkon 206 kW (280 k) a krútiaci moment 420 Nm. Kombi je trochu ťažšie ako hatcbhack, tak logicky bude potrebovať dlhší čas na zrýchlenie na stovku. Hatch to dá za 6 sekúnd. Pre kombi bude tiež buď šesťstupňový manuál, alebo sedemstupňový automat.

Ako alternatíva k benzínovému motoru bude naftový 2,0 EcoBlue s výkonom 140 kW (190 k). Ten má krútiaci moment 400 Nm. Spotreba bude určite omnoho lepšia, ale zvukový prejav a dynamické parametre značne utrpia. V oboch verziách je Focus ST kombi predokolkou, ktorá má elektronicky ovládaný samosvorný diferenciál.