Elektrický Jaguar I-Pace zaloví vo vodách Tesly Model X

Jaguar predstavil koncept elektrického auta, ktoré má zhruba proporcie také ako Tesla Model X. Lenže stále je vo fáze konceptu, tak sa americká automobilka zatiaľ báť nemusí. Avšak problém nastane v roku 2018, keď by sa mal koncept pretaviť do sériovej produkcie.

Novinka s názvom I-Pace má, ako koncept, balík batérií s kapacitou 90 kWh, podobne ako Model X P90. Jaguar s ním má na nabitie prejsť až 350 kilometrov, avšak Tesla ponúkne ešte 50 kilometrov naviac. Stovku má tesne nad 4 sekundy. Už sme zase pri Jaguare, s Teslou končíme.

Kombinovaný výkon elektromotorov je 294 kW (400 k) a krútiaci moment 700 Nm. Aj keď Jaguar nedá dole Teslu v zrýchlení, najmä v prípade Ludicrous mode a ani v dojazde. Ale dá ju dole z pohľadu dizajnu exteriéru a z pohľadu dokonalosti interiéru.

Koncept má len 5 miest, ale miesto zadných núdzoviek ponúka obrovský kufor a rovnú plochu bez hrbu po celej dĺžke interiéru. Vedúci dizajnér Ian Callum povedal, že I-Pace je najdôležitejším modelom od čias E-Type.

Otázka znie, kam sa dostane do roku 2018 Tesla. Možno dotiahne kvalitu na porovnateľnú úroveň. A zase Jaguar zatiaľ možno doplní kapacitu batérií a zlepší dojazd. Je veľká pravdepodobnosť, že práve I-Pace bude najkrajším elektromobilom, keď sa dostane do sériovej produkcie.