Defender v úprave Matzker je snom každého dobrodruha unikajúceho z reality

Naše preferencie, týkajúce sa áut snov, sa v redakcii rôznia. Ja v tom však mám úplne jasno a na autá sa dívam trochu inou optikou než väčšina mojích kolegov novinárov. Omnoho viac než autá samotné ma totž zaujímajú sekundárne zážitky, ktoré mi dokážu sprostredkovať. A na ilustráciu toho, čo tým myslím, tu máme priam geniálny príklad.

Land Rover Defender v úprave Matzker, ultimátny karavan, ktorý vás dovezie až na koniec sveta. Tam, niekde v horách, si večer otvoríte fľašu vína, založíte táborák a dobrú noc si poprajete s líškami či lokálnou inou zverou. Ráno sa zobudíte, sadente na bicykel a dáte si ten najlepší zjazd o akom ste kedy snívali. Potom znova nasadenete do Defenderu, presuniete sa ním o pár stoviek kilometrov ďalej a zopakujete to znova a znova. Toto vám nedá žiaden výbavou nabombovaný luxusný sedan či prémiový crossover, nech už je na jeho kapote akékoľvek logo. A zrazu je väčšina áut, ktoré denne stretávate na cestách, úplne nudná… Predstavme si však bližšie tento konkrétny Defender. Nemecká firma Matzker ho nazvala ako model MDX a poskytuje všetko, čo len nomád na svojich potulkách svetom môže potrebovať. Obytná časť je pomerne kompaktná. Nechýba v nej však mini kuchynka s varičom, toaleta, sedacia lavica či dvojposteľ, ktorá je vo výklopnom strešnom stane. MDX je naviac vybavené strešnými solárnymi panelmi, takže je aj energeticky samostatné. Nabijete ním svoj notebook a môžete pracovať odhocikiaľ (kde je internet 🙂 ).

Na streche si našli miesto aj svetelná rampa Hella, rezervné koleso či úložný priestor, na bokoch máme zasa lyžiny, vďaka ktorým sa vyhrabete zo záveja, blata či piesočnej duny. A ak by lyžiny nestačili, zachráni vás navijak. Šnorchel na kapote zasa zaručí, že môžete bez problémov križovať aj hlbšie vodné toky. V základe je  pod kapotou klasický, 2.2 litrový štvorvalcový turbodízel s 90kW/120 koňmi. Matzker ho ale vie poľahky upraviť na 125kW/197 koní, čo už je zaujímavá hodnota. Cena začína na sume 89 900 euro. Na prvý pohľad sa to zdá ako riadne vysoká suma, lenže už samotný Defender v základe nie je vôbec lacné auto. Prirátajte si k tomu kvalitnú nemeckú nadstavbu, peniaze ušetrené na hoteloch a letenkách a zistíte, že 90 tisíc eur za toto auto snov, ktoré vám sprostredkuje zážitky o akých sa vám predtým ani nesnívalo, je vlastne super ponuka.