Aston Martin Valkyrie zrejme zosadí z trónu Ferrari

Najsilnejším cestným autom súčasnosti, ktoré sa sériovo vyrába, je momentálne Ferrari 812 Superfast. Zdá sa však, že sa chystá k veľkej vojne medzi Talianskom a Anglickom a masívna technická prevaha bude na tej druhej strane. Renomovaná motoráreň Cosworth totiž na svojom Twitteri zverejnila správu, že Aston Martin Valkyrie, do ktorého práve Cosworth pripravuje motor, bude mať výkon 1130 koní. V porovaní s tým pôsobí 789 koní Ferrari trochu zahanbujúco, aj keď slovo hanba znie v tomto kontexte absurdne.

Príspevok následne veľmi rýchlo stiahli, ide teda zrejme o únik informácie, ktorá mala ešte zatiaľ zostať zahalená tajomstvom. Chýry o tejto cifre pod kapotou Valkyrie tu už nedávno bolli, avšak doposiaľ k nim nikdy nepadlo vyjadrenie výrobcu. Teraz je však situácia iná. Ak sa to skutočne stane realitou, pôjde o najvýkonnejší atmosférický motor ktorý bol kedy sériovo vyprodukovaný. Pôvodne sa šuškalo aj o výkone motora “iba” 1000 koní, aj to by však dávalo zmysel, keďže 130 koní chybajúcich do Coswrothom zverejneného čísla môže byť produkovaných systémom KERS, ktorý sa používa aj vo Formuli 1.

Tak či onak, ide o šialené hodnoty, najmä keď si uvedomíme, že hmotnosť tohto hyper Astonu má byť iba podvýživených 1030 kg. Špekuluje sa už aj o verzii AMR Pro, ktorej jediným životným poslaním bude rozdrviť v pazúroch absolútny rekord Nurburgringu, ktorý momentálne drží Porsche s ich modelom 919 Hybrid.