Aj tradície sa menia, elektrický Harley-Davidson je v predaji

Kde inde, ako v meste umelého osvetlenia a obrovskej spotreby elektrickej energie, Las Vegas, mohla ikonická spoločnosť predstavujúca svet motocyklov spustiť predaj prvého sériového elektro modelu Harley-Davidson LiveWire? Odhalili taktiež ďalšie dva koncepty motocyklov nasledujúce elektrický trend, na výstave spotrebnej elektroniky v januári 2019.

Smerovanie automobilového priemyslu k čo najväčšej ekológií (či už je to to pravé eko, alebo ani nie), naberá na obrátkach. Motocyklom sa toto smerovanie nevyhlo a preto tu máme sériovú produkciu najviac motocyklového predstaviteľa dvojkolesových mašín, Harley-Davidson LiveWire. Ide o čisto elektrický model so všetkým, čo k tomu patrí, teda nabíjacím konektorom miesto viečka nádrže a batériami a elektromotorom miesto benzínového spaľovacieho motora. Elektrický agregát H-D Revelation je zasadený v ráme nízko, to znamená ťažisko optimalizované na zjednodušenie ovládania aj v náročných podmienkach.

Okrem vyhovenia „ekologickým“ štandardom bol ďalším cieľom pri kreovaní modelu LiveWire, rozšíriť portfólio zákazníkov značky mimo doterajšej cieľovej skupiny. Práve začínajúci nadšenci dvoch kolies, či už mladí, tesne po získaní vodičského oprávnenia, alebo starší, čo zatúžili po dobrodružstve, ocenia jednoduchosť ovládania. Žiadne fosílne palivá, žiadna prevodovka, len akcelerátor a všetok výkon je okamžite k dispozícií. Z nuly na stovku sa elektro Harley dostane za 3,5 sekundy a na priebeh celej jazdy dohliada súbor asistentov a pomocníkov bezpečnosti. Samozrejmosťou je ABS a brzdná sila je rekuperovaná naspäť do batérií, čo dokáže o niečo predĺžiť deklarovaný dojazd 177 km na jedno nabitie.

Čo by to bolo za novinku, keby neobsahovala konektivitu so smartphone a aplikáciu plnú informácií? H-D™ Connect ponúka široké možnosti využitia, vrátane GPS sledovacieho modulu. Ak by sa náhodou niekto rozhodol, že si vašu elektro mašinu privlastní, aplikácia hneď vyšle upozornenie. Rovnako aj v prípade poškodenia motocykla, či už pri parkovaní alebo jazde. K dispozícií sú informácie o blížiacom sa servisnom intervale, online pomoc pri akomkoľvek problém a všeobecné info o stave motocykla. Minimálne bizarne vyznieva prezentácia nového, futuristického zvukového prejavu elektrických Harley-Davison. Keďže elektromotor neprodukuje žiadny akustický smog, umelé vytvorenie zvuku motora je ako nasypať plastový granulát do pohára s horskou vodou.

Ak ste zatúžili vymaniť sa zo stáda a odvážili sa prifičať k partii na elektro-bajku, predobjednávky sú spustené, cena za LiveWire stanovená na niečo cez 26 tisíc EUR, fyzicky budú motocykle k dispozícií na jeseň 2019.