Donkervoort D8 GTO – Holandská predstava zábavy s Audi

Povedzme si na rovinu, slová zábava a Audi spolu príliš nekorešpondujú. Tieto vozidlá z Ingolstadtu sú známe skôr kvalitným spracovaním interiérov, pohodlím a vysokou mierou konzervatívnosti a nenápadnosti. No, skrátka, politicky korektne povedané, u ľudí hľadajúcich za volantom aj určitý faktor zábavy teda nepatria zrovna medzi populárne.

Ak sa však spoja sily výrobcu športových vozidiel Donkervoort, z krajiny tak liberálnej ako je Holandsko, s díviziou Audi Quattro, môže z toho vzniknúť pomerne šialený výsledok. To, čo vidíte na obrázkoch je Donkervoort D8 GTO, ktorého hmotnosť je muších 750 kg. Táto „motokára“ je poháňaná 2,5 litrovým päťvalcom TFSI z produkcie Audi, ktorý štandardne slúži ako pohonná jednotka ich modelu TT-RS. V ňom však dosahuje výkonu „iba 250kW/355 koní. A to sa zrejme pánom z Holandska zdalo málo, preto nechali motor vyladiť na 294kW/395 koní. Vďaka tomu tak tento divoký výtvor zrýchli z 0 na 100 km/h za rovné 3 sekundy. A nie, skutočne je reč o aute, nie o superšportovej motorke. Či pri stavbe tohto vozidla požívali holandskí konštruktéri na povolenie uzdy fantázie isté zelené, podporné dary prírody, nevedno.

Panely karosérie sú zhotovené z karbónu, rám tvorí kombinácia rovnakého materiálu s hlínikovo-oceľovými trubkami. Začiatok produkcie tejto kreatúry je naplánovaný na jar roku 2012 a prvých 25 kusov bude vyrobených v špeciálnom dizajne. Na ďalšie exempláre si budú zákazníci musieť počkať až do roku 2013, za ten čas môžu dávať dokopy rozpočet potrebný na zaobstaranie D8 GTO, ktorý sa bude pohybovať v rozmedzí 100 – 150 tisíc €.