Ženeva nie je len o autosalóne, prejdite si aj mesto

14. marca 2018 od AktualityReportáže

Ostatné dni žije motoristický svet novinkami zo Ženevského autosalónu. Túto významnú udalosť sme si tento rok nemohli nechať ujsť ani u nás v redakcii. Tento rok sme sa ale rozhodli, že si Ženevu užijeme trošku inak ako sme boli zvyknutí po iné roky. Minulé ročníky sme strávili celú noc v aute, cez deň rýchlo pobehali autosalón a na večer unavení absolvovali rýchly presun na Slovensko. Bol to vtedy pre nás nádherný zážitok, celú cestu sme sa mali aspoň o čom rozprávať. Veď aj cesta na autosalón môže mať svoje čaro a množstvo zážitkov.

Ja napríklad nezabudnem, keď sme sa s partiou kamarátov z vysokej školy vybrali po prvýkrát do Ženevy. Kamarát zohnal cez známeho starý hrdzavý Favorit prerobený na plyn. Veď aspoň nás ta cesta nebude toľko stáť na benzíne. Nadšenie netrvalo dlho. Už za Viedňou nás zastavila prvá policajná hliadka. Úprimne, ani sa im nemáme prečo čudovať. Správali sme sa vždy slušne, tak sme s nimi nemali nikdy problémy. Horšie to bolo na diaľnici, kde sa náš plne naložený Favorit nedokázal rozbehnúť na viac ako 90 km/h. Vyššiu rýchlosť zvládol len keď sme šli cez Alpy dole kopcom. Náročnú cestu síce zvládol bez poruchy, ale nevyhli sme sa policajnému zásahu, kedy nás pri prejazde centrom Ženevy prepadlo policajné komando zložené zo šiestich áut. Obkľúčili nás, príslušníci povyskakovali z áut a mierili na nás slušných študentov zbraňami. Prebehlo nám vtedy hlavou niekoľko možnosti prečo nás asi zastavili. Ale čo sme vtedy mohli čakať, keď sme sa vybrali na takú cestu v starom hrdzavom aute?

Postupne nás vytiahli z auta, každého dôkladne prehľadali a rozobrali nám pri kontrole skoro celé auto. Naučili sme sa pri tom niekoľko základných zásad, ktoré pri policajnej kontrole nesmiete zabudnúť spraviť alebo nespraviť. Ruky asi každý zdvihne automatický hore ak na vás mieri 12 policajných zbraní. Nezabudnite ale predtým zatiahnuť ručnú brzdu. My sme ju zatiahnuť zabudli. Následne sa stalo to, že keď policajt prikázal pri prehliadke môjmu bratovi aby sa vzadu oprel rukami o zadné okno, naše auto sa rozbehlo smerom k policajnému pred nami a nastala medzi policajtmi veľká panika. Druhá rada je, že si pas nikdy nenechajte v náprsnom vrecku na košeli. To by možno nebol problém ak by ste na sebe nemali sveter. Kamarát sa tak nečakane ocitol s vykrútenou rukou na špinavej ceste len preto, že po výzve na predloženie pasu dal ruku pod sveter a chcel si z vrecka vytiahnuť svoj pas. Našťastie to ale veľmi dobre dopadlo, po vyše hodine nás pustili ďalej na cestu. Pri otázke čo sa sme spravili len stručne odpovedali, že išlo o bežnú prehliadku auta z východnej Európy. To už ale bolo skoro 20 rokov dozadu a odvtedy sa situácia výrazne zmenila k lepšiemu.

Tento rok sme sa vybrali už trošku viac na úrovni. Za 45 eur na osobu sme v predstihu zohnali letenky z Viedne priamo do Ženevy. Za tú cenu by sme lacnejšie cestovali asi len na elektromobile s bezplatným dobíjaním po ceste. Tá cesta by ale trvala oveľa dlhšie. V pondelok sme poobede vyrazili z Bratislavy, večer sme už boli pripravení na večernú prechádzku mestom. A to je dôvod, kvôli ktorému sme sa rozhodli že vám prinesieme tento dnešný článok. Nočná Ženeva má počas autosalónu svoje veľké čaro. V meste sa v tomto období stretávajú nielen nadšenci, ale aj výrobcovia luxusných áut, alebo internetové celebrity, ktoré sa chcú predvádzať na drahých a luxusných autách. Preto sme si dali nočnú prechádzku po centre mesta. Nie, my nie sme internetové celebrity, šli sme peši. Nechodili sme po pamiatkach, ale cielene mierili k tým najdrahším hotelom ktoré sa v centre Ženevy nachádzajú. Oproti autosalónu sme si tak mohli úplne z blízka obzrieť Ruf, rôzne Ferrari, Lamborghini alebo McLereany. V niektorých hoteloch sa nám podarilo dostať aj do podzemných garáži. Užili sme si tak večer ako akční spoteri čo netrpezlivo pátrajú po svojich úlovkoch.

Druhý deň sme si vyhradili na pohodovú návštevu autosalónu. O tom sme už informovali v samostatnom článku. Zaujímavý bol ale ešte aj ten posledný, tretí deň, keď sme cestou na letisko navštívili showroomy Ferrari, Lamborghini, Maserati, Bentley a Bugatti. Okrem týchto značkových showroomov sme ostali očarení v showroome u Carugatiho. Taká zbierka luxusných a športových áut bola jednoducho úžasná. Okrem najnovších Pagani a McLarenov sme sa mohli zblízka kochať youngtimermi, alebo veteránmi v dokonalom stave. Ani sa nám odtiaľ nechcelo ísť preč a naviac s prázdnymi rukami. Lietadlo nás ale nepočká a cestou na letisko sa ešte zastavíme v jednom menšom showroome pozrieť na vystavený McLaren P1. Tak blízko sme sa k nemu tento rok na autosalóne nedostali ani ako novinári.

Spokojní sa pomaly presúvame na letisko. Pamäťové karty máme plné fotografií a hlavý plné nadšených spomienok. Sedíme v odletovej hale a hodnotíme, že takáto kombinácia cesty dáva celej Ženeve úplne iné čaro. Ak budete v budúcnosti rozmýšľať nad návštevou tohto úžasného autosalónu, vyhraďte si na to trošku viac času. Cestou sa môžte zastaviť v nemeckom autosalóne Singen, alebo zobrať priateľku/manželku na romantickú prechádzku po zámku  Neuschwanstein. Určite to nebudete ľutovať. Teda zastavenie sa cestou platí pri využití služieb motorových vozidiel, z lietadla si asi na zámok len tak neskočíte.

Tags: