Zelené Porsche Mission E Cross Turismo oficiálne potvrdené

22. októbra 2018 od AktualityNové modely

Tou zelenou nemyslíme farbu karosérie, ale systém pohonu. Tento koncept s dlhým názvom, ktorý sa už ukázal na autosalóne v Ženeve, dostal povolenie od manažmentu značky a ide do produkcie. Mission E Cross Turismo, tak znie celý názov tohto plne elektrického kombíku s terénnymi ambíciami. 

Kombi, terén, elektrické? Nuž, pred pár desiatkami rokov by nikoho ani vo sne nenapadlo, že aj takéto môže byť Porsche budúcnosti. Trend je však jasný, či chceme alebo nie, alternatívy spaľovacích motorov proste raz prísť museli a taký gigant ako Porsche si nemôže dovoliť zaspať dobu. Pohnútky ich konania sa teda dajú úplne chápať. Budúcnosť vôbec nevyzerá zle, keďže dva elektromotory tohto modelu spolu generujú výkon drastických 440kW/600 koní, čo znamená zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy. Pre kombík so zvýšeným podvozkom! Maximálka by mala byť limitovaná na tradičných 250 km/h. Elektromotory by mali mať dojazd približne 500 km, skvele ale znie najmä správa o ich ultrarýchlom nabíjaní. Iba 4 minúty by malo trvať expresné nabitie do kapacity, ktorá bude stačiť na prejazd 100 kilometrov. Samotná biela karoséria s modrými koleasmi a čiernym lemovaním blatníkov pôsobí akosi inak než všetky iné Porsche. Drsňácky, dokonca spredu tak trochu ako rally auto na šotolinovom podvozku. Nie je to vyslovene prehliadka krásy a elegancie, čo sa dá povedať hlavne o prednej časti, ktorá nepripomína žiaden iný model značky. Auto má aj tak ale akýsi zvláštny šarm.

Áno, nie je to ten tradičný starosvetský športiak s charizmatickým bublaním vzduchom chladeného šesťvalca, lenže svet sa mení a autá tiež.  A sme si istí, že Porsche urobí všetko preto, aby ich modely boli jednými z tých najlepších áut, aké bude možné v budúcnosti na cestách riadiť.

Tags: