Vylepšený Passat jazdí sám. Takmer

6. februára 2019 od AktualityFacelifty

Poznáte to, doktor si kúpil 120-tku a predvádzal, že jazdila sama. Všetci ste určite videli českú klasiku „Vesničko má, středisková„. Ak nie, tak budete samojazdiacim autám asi veriť viac. Nový Passat to vraj s Travel Assistom zvládne od nuly až po 210 kilometrov za hodinu.

K jazde takmer autonómnej veľa netreba, stačí dobrý adaptívny tempomat, ktorý VW Group má a k tomu poriadne udržiavanie v pruhoch. Systém by mal spolupracovať aj s navigáciou, aby mu bolo jasné, či na zvolenej trase nie je príliš ostrá zákruta. Veríme, že borci vo VW toto berú do úvahy aspoň tak ako tí v Mercedese. No a čo bude robiť vodič?

Vodič má pod palcom nový informačno-zábavný systém s väčším diplejom a možnosťou trvalej pripojiteľnosti ku telefónnej sieti. Graham Bell by sa chytal za hlavu a nechápal by, koľko kábla musí naťahovať a rolovať, ale my vieme, že toto bude bezdrôtové.

To je všetko pekné, aj to, že pred vodičom bude veľký displej. Ale toto je plná výbava, so všetkým. Socky budú vyzerať o poznanie horšie. Ako zvnútra, tak zvonka. Maticové LEDky? Tie budú určite za príplatok. Ale asi sa oplatia. Možno to niekedy v teste zistíme, možno nie.

Výber motorov sa veľmi meniť nebude. Naftové budú 1,6 TDI a 2,0 TDI a benzínové 1,5 TSI Evo a 2,0 TSI. Ale aj tak bude jedna zásadná novinka. Bude ňou motor 2,0 TDI Evo s výkonom 110 kW (150 k). Vložte si doge meme, So much WOW! Vážne, výkon je rovnaký ako bol, ale motor je čistejší a produkuje o 10 gramov CO2 na kilometer menej.

Výrazný posun zaznamenal aj model GTE s plug-in hybridným systémom. Kapacita batérie sa zväčšila o tretinu z 9,9 na 13 kWh. To znamená dojazd na nabitie 55 kilometrov podľa WLTP, alebo 70 kilometrov, ak ste ostali pri menej reálnej norme NEDC.

Nový Passat bude onedlho na každom rohu, ale musíme skonštatovať, že predchádzajúce dve generácie vozidla zaznamenali väčší masaker pri facelifte. Tento vyzerá ako keby sa nič nedialo. Veď trochu inú masku a nárazníky si všimne len kajšmentke VW fanúšik, alebo majiteľ predFL kusu.

Zatiaľ to vyzerá, že sa k Passatu na test nedostaneme, tak ak si ho kúpite, napíšte nám, radi si ho prídeme pozrieť. A aby bolo jasné, bude v ponuke sedan, kombi a aj zdvihnuté kombi Alltrack so svetlou výškou čosi cez 17 centimetrov.

Ak teda chcete svojou trochou prispieť do crowdtestingu, tak nám napíšte, dohodneme sa.

Tags: