Volvo XC40 zaháji dobu elektrickú

Volvo je bezpochyby jednou z najinovatívnejších značiek, ktoré sa snažia aj o trvalú udržateľnosť svojich áut. Otázka ekológie a alternatívnych palív s tým priamo súvisí a tak smelé plány Volva elektrifikovať 50% svojich áut práve začínajú.

Pionierom tejto éry bude malý crossover XC40, ktorý je mimochodom autom roka 2018. Jeho výkon však úplne malý nebude ani náhodou. Označenie T5 Twin Engine dáva tušiť kombináciu benzínovej a elektrickej pohonnej jednotky. Trojvalec so slušnými 180 koňmi bude doplnený o 9.7 – kWh batériu produkujúcu 82 koní. Suma sumárum, veľmi slušných 262 koní a 313 Nm vo výsledku je pre kompaktné Volvo viac než dosť. Celý výkon bude pod taktovkou sedemstupňového automatu. Na čisto elektrický pohon by malo vedieť auto prejsť takmer 60km, čo nie je najhoršia hodnota. Na stovke je za 7,3 sekundy, čo síce nie je ohurujúci údaj ako zo sveta najvýkonnejších modelov Tesla, ale na na crossover je to veľmi svižný výkon. 

Novinka je to horúca a jej uvedenie na trh sa udeje ešte tento rok, máme dokonca úplne presné dátumy. Zahájenie výroby vo fabrike v belgickom Ghente sa začne presne v 46. týždni tohto roka. Cena zatiaľ známa nie je.