Uvoľnite arénu, prichádza Gladiator

5. decembra 2018 od Aktuality

Máloktorá značka sa môže pýšiť tým, že jej názov slúži ako pomenovanie celej kategórie áut. Na mysli máme samozrejme americký Jeep. Ich kultový model Wrangler, ktorý sa vyrába už niekoľko desaťročí v rôznych obmenách, sa v úctyhodnom veku dočkal úplne novej karosárskej verzie.

Jej názov je Gladiator a ide o pick-upovú verziu tohto modelu. Veľké pick-upy sú v Amerike azda najobľúbejenším druhom áut a tak je až podivuhodné, že Jeep s takýmto modelom neprišiel skôr. Radšej neskoro ako nikdy, v Los Angeles na práve prebiehajúcom autosalóne je možné vidieť aj túto novinku. Niektoré veľké pick-upy síce vyzerajú masívne a hrôzostrašne, ale ich terénne schopnosti sú obmedzené práve vysokou hmotnosťou a neobratnosťou. Lenže Gladiator by mal byť iný, malo by ísť o jedno z terénne najschopnejších vozidiel svojej kategórie. To netvrdíme iba my, ale aj predstavenstvo značky. Podvozok je prevzatý z Wrangleru a karoséria používa veľké množstvo hliníkových dielov ako dvere, kapota, rámy okien či zadné veko. Čo sa týka strechy, na výber bude z dvoch hard topov a jedného soft topu. Síce pôvodný Wrangler už nie je najmladší, nenechajme sa zmiasť, v prípade Gladiatora ide o úplne moderné auto disponujúce LED svetlometmi a moderným interiérom s veľkým multifunkčným displejom.

Na začiatok bude v ponuke iba benzínový šesťvalec Pentastar s objemom 3.6 litra s výkonom 212kW/285 koní a 353 Nm. Kvitujeme, že základom je šesťstupňový manuál, za príplatok bude možný osemstupňový automat. Neskôr pribudne aj, najmä v našich končinách asi viac žiadaný, diesel s objemom 3.0 litra. Jeho 194 kW/260 koní a 600 Nm znie veľmi výdatne. Tu však nebude možné siahnuť po manuáli. Pohon 4×4 je úplne samozrejmý, akákoľvek iná možnosť tu neprichádza do úvahy. Vrcholným stupňom výbavy bude Renegade, pod ním sa nachádzajú verzie Sport a Overland. Líšia sa okrem iného sprevodovaním ale aj lepšími pružinami a tlmičmi v prospech Renegade. O tom, že Gladiator je moderné auto, svedčí aj fakt, že disponuje približne 80 systémami pasívnej bezpečnosti. Výroba tohto novéhu Jeepu by mala začať už začiatkom budúceho roka a s prvými kusmi budú ich majitelia môcť vyraziť za zážitkami v ten najlepší čas, teda okolo leta.

Tags: