Úsvit dokonalosti pod taktovkou Rolls-Royce Dawn

9. septembra 2015 od AktualityNové modely

Nový Rolls-Royce Dawn vyzerá veľmi familiárne, ale až 80 percent tvarov je úplne nových. A automobilka nechala na pokoji pevnú skladaciu strechu. My to len kvitujeme a keď má byť auto nádherne zbytočné, tak nech také je s menej praktickou strechou.

Predstavitelia automobilky o plátenej streche povedali: „Plátená strecha bola jedinou možnosťou kvôli výzoru, romantike a celkovej vhodnosti k značke. Nič nie je romantickejšie ako jazda kabrioletom so zatiahnutou strechou v noci, za dažďa, za zvuku kvapiek dopadajúcich na strechu.“

Áno, a Rolls má pravdu. Viete si predstaviť, že by veľkému kabrioletu náhle dali dávku praktickosti? Volovina ako voda v koši. Strecha sa dokáže schovať za 22 sekúnd pri rýchlosti až 50 kilometrov za hodinu. Konštruktéri sa pýšia tým, že vytvorili najtichší kabriolet na svete.

Pri zovňajšku treba povedať, že predná maska je o 45 milimetrov vyššia ako na kupé Wraith a spodná časť nárazníku je predĺžená o 53 milimetrov. Pri otvorenej streche vynikne drevené obloženie. Dawn nie je len taký kabriolet, je to megaluxusná jachta medzi člnmi so závesnými motormi. Celok pôsobí naozaj dokonale a Rolls si Dawn dal patrične nafotiť.

Pohonná jednotka bude samozrejme z Wraithu. V12 s objemom 6,6 litra vyprodukuje 420 kW (563 k) pri 5250 otáčkach, ale krútiaci moment 780 Nm je dostupný už pri 1500 otáčkach. Aj keď to asi nikoho nezaujíma, tak stovka je na tacho za 4,9 sekundy a Dawn zrýchľuje až kým sa stretne s obmedzovačom pri 250 km/h.

Jasné, Rolls-Royce Dawn je zbytočný. V súčasnosti, kde sa hľadí na praktickosť predstavuje závan predstáv dvadsiatych rokov. Ale skúste povedať, že by ste ho nikdy nechceli. A neklamte sami sebe! Veď je dokonalý, dokonale zbytočný a zbytočne dokonalý.

Tags: