Svetovým autom roka sa stáva…

Na európskej úrovni si prvenstvo uchmatol Volkswagen Golf. Rovnako aj na Slovensku vyhralo rovnaké auto. Na európskej úrovni nás potešilo druhé miesto Toyoty GT-86 a Subaru BRZ. Ako to teda dopadlo v celosvetovom meradle?

Zasadlo 66 žurnalistov a dumali. Najskôr mali zoznam 42 áut, z ktorých cez prvotné sito prešli iba štyri. V druhom kole vyberali z modelov Mercedes triedy A, Porsche Boxster/Cayman, Toyota GT-86/Subaru BRZ/Scion FR-S a Volkswagen Golf.

No a vybrali prekvapivo zase to isté, čo je na Slovensku a v Európe. Volkswagen tak získal v ankete World Car of the Year druhé prvenstvo za sebou, keď minulý rok triumfoval s malým modelom Up!. Dokonca od roku 2009 je to štvrté víťazstvo, keď v 2010 vyhralo Polo a v roku 2009 Golf VI.

Porota pozitívne hodnotila priestrannosť, praktickosť a komfort, rovnako ako zábavu pri šoférovaní. Podľa nich je to ideálne univerzálne auto.

V kategórii World Performance Car (svetové športové auto) predbehlo Porsche Boxster/Cayman aj Ferrari F12 a trojicu BR-Z/GT-86/FR-S. Porotcovia o Caymane povedali, že je lepším športovým autom ako legendárna 911. Nevieme, či s nimi môžeme súhlasiť.

Kategória World Car Design priniesla prvé miesto Jaguaru F-type. Ani sa nečudujeme, pretože vyzerá naozaj veľmi dobre. Deklasoval tak Aston Martin Vanquish a Mazdu 6.

Medzi zelenými autami v kategórii World Green Car vyhrala Tesla Model S. V tesnom závese však mala Renault Zoe a Volvo V60 Plug-In Hybrid.