Štvrtá generácia BMW X5 trvá na dvojdielnom kufri

7. júna 2018 od Aktuality

BMW X5 bolo v roku 1999 naozaj šialenosťou. Od automobilky, ktorá sa vôbec neorientovala na sedany, kombíky, kupé a kabriolety sa SUV javilo ako naozajstný úlet. Lenže úlet zjavne vyšiel dobre a aktuálne prichádza už štvrtá generácia tohto modelu.

Ako je to pri každom novom modeli, teda väčšinou, tak aj X5 narástla. Pribudlo niečo na všetkých rozmeroch, ale aj na rázvore. Takže budú mať radosť pasažieri na zadných sedadlách. A možno sa zaradujú aj tí úplne vzadu, lebo väčšie rozmery znamenajú aj viac miesta v príplatkovom treťom rade.

Bez tretieho radu má batožinový priestor objem poriadnych 645 litrov. Po sklopení sedadiel sa dostane až na 1 860 litrov. Ale naspäť von. X5 bude mať štandardne LEDky, príplatok zaobstará adaptívne, alebo rovno laserové svetlá. A všimnite si spojené obličky.

Zadné svetlá sú tiež LEDkové, ale budú si vyžadovať asi najviac zvykania. O ostro tvarovaných u predchodcu sú akosi príliš oblé.

Interiér okrem viac miesta prinesie aj iné novinky. Volant už ste mohli v niektorých autách vidieť, napríklad v X3, ale nové je stvárnenie virtuálneho kokpitu pred vodičom a tiež stredový displej je napojený k tomu pred vodičom. Už nie je samostatne stojacou jednotkou. Nás teší nové ovládanie klimatizácie s displejom priamo medzi výduchmi. A ešte lepšie je to, že BMW zachovalo ovládacie prvky. Nehrnie sa do viacerých displejov ako Audi. Ďalšia vynikajúca správa je, že vedľa radiaceho joysticku stále nájdete vynikajúci ovládač iDrive. Displej sa síce dá ovládať aj dotykom a gestami, ale stále to je kolieskom najlepšie.

Ponuka motorov bude mať na začiatok štyroch členov. Benzín budú reprezentovať 40i s výkonom 250 kW (340 k) a 50i s V8 dosahujúcim 340 kW (462 k). Problémom V8 je, že bude dostupný len v Amerike, v Európe sa jeho nasadenie nepredpokladá. Naftové verzie začnú s 30d, s výkonom 195 kW (265 k) a krútiacim momentom 620 Nm. Rovnako trojliter, ale s viac turbami bude mať aj M50d. Ten ponúkne 294 kW (400 k) a 760 Nm.

Nová generácia X5 sa začne na cestách objavovať na jeseň. Inak, tie obličky vpredu sú fakt obrovské, pozrite si fotku spredu.