Seat el-Born je elektrický koncept so šancou na produkciu

Seat ukázal koncept el-Born. Je plne elektrický a má šancu dostať sa do sériovej produkcie. Pri elektrifikácii koncernu bude vychádzať z fabriky v Zwickau. Výroba bude prebiehať po boku modelu I.D. Avšak treba poznamenať, že niečo sa ešte zmeniť môže, aj napriek faktu, že už teraz vyzerá koncept pripravený na sériovú výrobu.

Základom nového vozidla je platforma MEB určená práve pre elektromobilky. To znamená batérie umiestnené v podlahe. Ich kapacita je 62 kWh. Podľa meraní WLTP to je dostatok na prejdenie až 420 kilometrov na jedno plné nabitie. Ak vás stihne niekde vonku nulové nabitie, tak z neho na 80 percentách je, za predpokladu použitia 100 kW nabíjacej stanice, el-Born v priebehu 47 minút.

Nabité auto sa rozbieha pomocou 150 kW (204 k) elektromotora. Na stovku sa dostane za 7,5 sekundy. Aby toho nebolo málo, tak el-Born disponuje systémom pomoci vodičovi druhého stupňa. Nebolo by jednoduchšie napísať, že dokáže druhý stupeň autonómnej jazdy? Čo to vlastne znamená? Niečo podobné, ako keď by ste mohli dať auto do rúk frekventantovi autoškoly na jazdu cez kontinent s obmedzeným časom. Teoreticky to funguje, ale prakticky by mal ešte vyzrieť.

Ak chcete el-Born vidieť naživo, tak v Ženeve sa ukáže v plnej kráse a možno budete môcť nahliadnuť aj do interiéru.