Reportáž Motocykel & Boat Show 2019: Veľký Tresk

23. marca 2019 od AktualityMotocykleReportáže

Polovica marca 2019 patrila všetkým nadšencom dvoch kolies a vône spáleného benzínu. Tradične výstavu motocyklov dopĺňala aj expozícia lodí a vodných skútrov. Okrem statických prezentácií, návštevníci mohli absolvovať aj testovanie elektrobicyklov a exhibičné jazdy na vonkajšej ploche. My sme, samozrejme, nemohli chýbať a výstavu sme navštívili. Celkový dojem? No……

Na ilustráciu priebehu prezentácie motocyklov máme zopár príhod. Za všetko hovorí situácia, kedy sa hrdý otec štyroch potomkov rozhodol všetky deti vysadiť naraz na motocykel s nápisom „NESADAŤ“. Po upozornení vystavovateľom odvetil: „Veď sú to len deti a z tej motorky neubudne.“ Vystavovateľ len sklopil uši a detičky veselo okopávali a stláčali všetko, na čo dosiahli. Ďalším fenoménom bolo robenie selfie pri všetkom, najlepšie 50-krát, keby náhodou nebola niektorá foto vhodná na instabooky. Posledným klinčekom do rakvy dobrej nálady bolo motkanie sa pivom potúžených návštevníkov, z čoho vyplýva množstvo modrín a rozmazaných fotografií, k čomu dopomohol aj tradičný sprievodný jav na výstavisku, chabé svetlo. Vzhľadom na doobednajší čas, natíska sa otázka, nikto už nemusí pracovať? Ale dosť bolo frflania, poďme sa pozrieť na to podstatné, pre čo sme na Bratislavské výstavisko zavítali. Expozície uvádzame v abecednom poradí.

Arctic cat

Kolesá má síce štyri, no aj toto patrí do moto sveta. Výrobca štvorkoliek priviezol množstvo variácií modelu Alterra. Pásy miesto kolies, radlica aj prívesy, všetko užitočné do terénu do blata aj na sneh.

BMW

Expozícia nemeckého výrobcu bola rozsiahla, veľmi efektná, no taktiež preplnená návštevníkmi. Majestátne sa vynímal Sport model R 1250 RS, v žiarivej červenej zasa lákal ďalší supersport, S 1000 RR. Roadster kategóriu prezentovali v podobe R 1250 R, ten dopĺňala menšia verzia G 310 R, prispôsobivý model aj pre začínajúcich moto jazdcov. Potešili aj vyznávačov mestskej mobility vo veľkom štýle, súbor skútrov od vizuálne atraktívneho C 400 X po najvýkonnejší C 650 GT ponúkla možnosť výberu každému. Expozícia modelu Ninet lákala tým naj z naj. Motocykle prezentovali v čierno – zlatom prevedení, boxer motor pútal pozornosť. Ninet Scrambler s nádherne kontrastným hnedým koženým klasickým sedadlom je model, do ktorého treba dozrieť. A čo je najväčšou ikonou medzi motocyklami BMW? No predsa GS. F 850 GS Adventure je výsledkom šíriacej sa obľuby slobody cestovania na dvoch kolesách.

Brixton

Novinka z Británie na našom trhu sa zamerala na klasické a dizajnovo prepracované štýlovky, prevažne do mesta. Ponúkajú menšie kubatúry, do 250 cm3.

Ducati

Záplava červenej a rúrkových rámov, samozrejme Ducati. Monster 797 a Hypermotard 950 SP naplnili tieto očakávania, no škatuľky odložme. Trojica street bojovníkov Scrambler s klasickými prvkami a vypletanými kolesami, v matnej bielo – béžovej zasa odprezentovali model Multistrada 1260 Enduro, ďalšieho člena do stále obľúbenejšej kategórie tourer.

Harley-Davidson

Kožené bundy, vesty, strapce, tetovania, to znamená expozícia čistokrvných čoprov ako sa patrí. Modely z radu  Limited dopĺňali street verzie Fat Bob a Street Bob, dizajnovú lahôdku prezentovali v podobe Custom, priviezli veľké portfólio modelov, bolo čo obzerať, ak sa vám podarilo pretlačiť medzi masu ľudí.

Honda

Jedna z najväčších expozícií patrila práve obľúbenej značke Honda. Neprehliadnuteľné boli verzie modelu Africa Twin, o niečo ľahší je model Crossrunner. Najmä na mladých jazdcov zameraný rad Neo Sports Café sme videli v premiére. Cross a enduro modely mali vlastný priestor, ukázali prierez všetkými kubatúrami. Na spevnené cesty určené naháče CB 500 F boli veľmi obletované, rovnako aj celá sekcia superšportov. Custom bike CMX 500 Rebel bolo takmer nemožné obzrieť si zblízka. Kategória skútrov bola taktiež zaplnená modelmi v ponuke, najväčší Forza 300 nechýbal.

Husqvarna

Ani kosačky, ani motorové píly, ale motocykle zo Švédska. Svartpilen 701 v matnej čiernej s lesklým rúrkovým rámom, k nemu Vitpilen 701 a do tretice Svartiplen 401, neopozeraní pouliční krásavci, ktorých by sme na našich cestách prijali aj viac. Bežnejší je model FC 450, ktorý prezentovali vo verzií Rockstar Edition.

Kawasaki

Čo doplníte, keď sa povie Kawasaki? No predsa Ninja. Ukázali takmer všetky varianty tohto ikonického superšportu. No nás viac oslovil Vulcan S, dizajnový neopozeraný skvost. Za pozornosť stála aj prezentácia modelu Z9RSC so zaujímavými karbónovými detailmi. Versys X je odpoveďou na rozširujúce sa portfólio tourer pre masy, vďaka svojej kompaktnej konštrukcií je obľúbená najmä u žien.

KTM

V našich končinách je ekvivalentom terénneho dobrodružstva práve rakúsky výrobca KTM. No nezameriavajú sa len na cross alebo enduro kategóriu, v mestských uliciach, na diaľniciach aj okruhoch im to ide rovnako dobre. Cestovný tourer, 1290 Super Adventure S, lahôdka na dlhé cesty, ak ale chcete viac športu, 1290 Super Duke GT je stále v ponuke, aj s výfukovým systémom Akrapovič. Fanúšikovia pretekov Dakar si prišli na svoje, obaja slovenskí jazdci, Svitko aj Jakeš, poskytli svoje motocykle na prezentáciu.

MV Agusta

Taliansky skvost len pre odvážnych, to sú modely značky MV Agusta. Brutale 800 Dragster na našich cestách často nevidíme, keď už sme ho nemohli zažiť pod rukami, detailné skúmanie vizuálnej krásy stálo za to. Pre milovníkov diaľkových výletov, priviezli aj Turismo Veloce RC, konkurenta GSiek a Superduke.

Suzuki

V stánku Japonského výrobcu bola celá rodina modelov GSX. Superšportové GSX – R, aj naked verzie GSX – S, ani v kategórií tourer sa nedali zahanbiť, variant modelu V – Strom ukázali hneď niekoľko. Prvý krát na Slovensku sme mohli vidieť veľký superšport Katana s výkonom 148 kW. Urban moto život zastúpil model SV 650 X.

Triumph

Ďalší zástupca z Britských ostrovov, značka Triumph známa najmä svojimi klasicky vyzerajúcimi custom modelmi. Thurxton R túto predstavu jednoznačne predstavuje, no viac sme obdivovali Street Triple RS, naháč plný zaujímavých detailov. Chcete tourer? Ukázali aj Tiger Sport 1050.

Yamaha

Ťažký superšport R1M odprezentovali v typickom modrom prevedení. Pre začínajúcich jazdcov priviezli ľahko ovládateľný motard MT 03, ako alternatívu ku menším skútrom. Dvojkolesovú variantu modelu Tricity sme po prezentácií v Taliansku videli v našej krajine prvý krát. Potešili aj vyznávačov terénu, enduro model WR 450 F ukázali aj vo variante Dakar.

Ostatné

V stánkoch jednotlivých predajcov boli menej známe značky skútrov a urban modelov, no taktiež Moto Guzzi alebo Vespa sa skrývali pod hlavičkou predajcov. Maličkú expozíciu mali aj skútre Peugeot. Celá jedna hala bola venovaná doplnkom a oblečeniu na motocykle, spodné poschodie bolo zase venované lodiam, skútrom a člnom.