Prius od TRD ako športový ekológ

31. decembra 2018 od AktualitySprávy

Je to len pár týždňov, čo sme mali možnosť zhliadnuť odhalenie modelu Toyota Prius pre rok 2019 a už divízia produkujúca upravené komponenty, Toyota Racing Development, odhalili svoj výtvor. Znie to až komicky v jednej vete, „Prius“ a „Racing“. No dopyt je jednoznačný, tu je výsledok.

S prvkami exteriéru sa pohrali, vytvorili pomocou niekoľkých výrazných zmien až agresívny vzhľad. Do očí udrie difúzor na streche nad zadným oknom, ďalší na zadnom nárazníku, predný siahajúci až takmer po zem, vlastne kompletný svalnatý body-kit. Pekným detailom je karbónová krytka vybratia dverí pod kľučkami s logom úpravcu a trojfarebné, no napriek tomu príjemne ladiace spätné zrkadlá s integrovanými smerovkami. Na hanbu nie sú ani kolesá, na výber sú zliatinové s priemerom triezvych 15“ až po extravagantné 18-tky. Extra dravo pôsobí dvojica koncoviek výfuku impozantných rozmerov umiestnená v strede difúzora.

Nič ale nebolo pridané len tak. Všetko inžinieri v Japonsku dôkladne premerali, zapojili technológiu CFD (Computational Fluid Dynamics) pre analýzu odporu vzduchu a vytvorili tak celok dosahujúci minimálne rovnaké aerodynamické hodnoty, ak nie lepšie, ako pôvodný model. Zákazník si môže objednať jednotlivé kusy alebo v nakonfigurovaných balíkoch. Taktiež je možnosť nalakovať diely vo farbe, akú si zákazník zvolí už z výroby, no za príplatok. Upgrade je možné aplikovať aj do interiéru. Za zmienku stojí výrazné červené štartovacie tlačidlo s logom TRD. Ak si poviete, že je to stále len výrazný make-up, k dispozícií sú aj konštrukčné prvky. Zadná rozpera pridáva tuhosť a Motion Control Beam zvyšuje jazdný komfort a taktiež priľnavosť pri prudšom prejazde zákrut, keď už má športové oblečenie, aby nezahanbil pri akcii.

Zatiaľ je tento športový úbor pre Prius k dispozícií len v jeho rodnej krajine, no snáď sa dočkáme aj Európskej ponuky. Vzbudiť trochu rozpakov po okolí je lákavá myšlienka.

Tags: