Porsche 935 ako narodeninový darček

Vo všetkých encyklopédiách najikonickejších pretekárskych áut sveta celkom určite nájdete Porsche 935. A je viac než isté, že bude mať farby Martini Racing, v akých s ním jazdil aj Jacky Ickx. Presnejšie ide o verziu prezývanú Moby Dick, kvôli dlhému zadnému „chvostu“ pripomínajúcemu veľrybu.

Toto auto zažilo najväčšiu slávu na pretekárskych okruhoch 70. rokov, značka Porsche samotná však oslavuje 70. narodeniny. A ako darček pre fanúšikov a zopár budúcich šťastných majiteľov si pripravila lahôdku v podobe novej 935. Tá je karosérou veľmi podobná pôvodnej verzii, avšak pod „veľrybím“ kabátom sa skrýva súčasný model 911 GT2 RS. Použiť na tento masívny karbónový bodykit slovo krásny je asi nie úplne správne, podľa nás však taký je. Krásny svojou účelnosťou, odkazom na pôvodný model a polepmi Martini, ktoré sú nádherné asi aj na popolnici. To bez debaty. Hmotnosť auta je vďaka použitiu karbónu iba 1379 kg. Výkon 3.8 litrového šesťvalca naopak až 521 kW/700 koní. Jasná symbolika oslavy 70. výročia. Prevodovka má tiež sedem stupňov a radenie pádlami pod volantom, manuál ako v pôvodnej verzii je už zrejme prežitý. V základnej výbave dokonca chýba klimatizácia, za príplatok je ju ale možné dokúpiť, rovnako ako napríklad aj systém zberu a vyhodnotenia jazdných dát. Dokonca si treba prikúpiť aj sedadlo spolujazdca, štandardom je iba jedno. Koho však už len v takomto aute trápi klimatizácia, pri jeho jazdných výkonoch sa zapotíte aj s ňou.

Na cestách ho bohužiaľ nestretneme nikdy, nebude homologizované do premávky. Všetkých 77 kusov bude jazdiť výhradne po okruhoch. Sedmičky, všade samé sedmičky. Tá posledná sedmičková cifra hovorí o cene, ktorá je vskutku šťavnatá. Presne 700 000 euro. Nuž, exkluzivita nikdy nebola zadarmo a pri tomto type auta nehrá cena rolu, po všetkých kusoch sa celkom iste veľmi rýchlo zapráši.