Partner je odchádza, privítajme Rifter

22. februára 2018 od AktualityNové modely

Peugeot predstavil nový model. Má nahradiť Partner, ktorý dve generácie slúžil už od roku 1996. Ale Partner už Partnerom nebude. Meno bolo asi príliš profesionálne a automobilka chce osloviť aj iné skupiny zákazníkov. Preto sa nový model  bude volať Rifter.

Predstavenie Berlinga bolo pomôckou k poznaniu, že budú nasledovať ešte dva modely. Dva? Áno, lebo do koncernu aktuálne patrí aj Opel. Berlingo máme, Combo tiež, chýbal tretí model a ten sa volá Rifter. Má tvary, teda vpredu, podľa ktorých ho ľahko identifikujete so zvyškom modelovej ponuky. A tiež bude mať dve veľkosti. Dĺžka môže byť buď 4,4 metra, alebo 4,75 metra. A aby toho nebolo málo, ponúkne Peugeot aj verziu GT-Line.

Ale vnútro športové nebude, veď ani nemôže byť. Bude mať päť až sedem sedadiel pre obe dĺžky. V kratšej a päťmiestnej ponúkne kufor s objemom až 775 litrov. Dlhší a päťmiestny zdarne atakuje tisíc litrov a o kúsok hodnotu prekonáva.  To však nie je zaujímavé na interiéri. Teda nie až tak.

Omnoho zaujímavejšie je, že Peugeot presadil, že bude mať i-Cockpit s malým volantom a prístrojmi až pod oknom. Nie je to ťažké spraviť, veď stačí jeden plast iný a pár skrytých prvkov a nový volant. Volant je rovnaký ako majú modely 3008 a 5008.

Platforma EMP2 hovorí jasne o motoroch. Pre Rifter bude 1,2-litrový trojvalcový benzín s 81 kW (110 k), alebo s 96 kW (130 k). Naftová jedna-päťka bude mať 55 kW (75 k), 74 kW (100 k) a 96 kW (130 k). Výber bude teda dostatočný, ale dvojliter budeme hľadať márne. Nikto z PSA nechce konkurovať vrcholným verziám Volkswagenu Caddy.

V Ženeve automobilka predstaví aj koncept Rifter 4×4. Pohon dodal Dangel a určite bude za nekresťanské prachy dostupný aj v príplatkovej výbave. Partner druhej generácie dokázal vytiahnuť kvôli štvorkolke až 8 900 eur. Ale na druhú stranu, kombinácia malého úžitkového auta, zväčšenej svetlej výšky a pohonu 4×4 je na cestovanie ideálna.