Nové CLA od Mercedesu bude mať technológie z eSka

9. januára 2019 od AktualityNové modely

Mercedes na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES predstavil novú generáciu modelu CLA. Je to štvordverové kupé, ktoré prichádza už vo svojej druhej generácii. Bolo to logické, keďže Áčko už novú generáciu má a oba modely majú pár detailov spoločných.

Na vonkajšom tvare to až tak vidieť nie je. Silueta ostala rovnaká ako mal predchodca, alebo skôr rovnaká ako má aj veľký model CLS. Predok je jasný, má užšie svetlá a charakteristickú masku chladiča. Práve svetlá sú zaujímavé. Môžu byť vybavené systémom Multibeam LED s osemnástimi individuálne ovládanými svetelnými diódami.

Veľký pokrok nastal vzadu. Vizuálne ani tak nie, tvary sú podobné CLS. Ale pokrok je vo veľkosti nakladacieho otvoru kufra. Rozdelené svetlá umožnili zväčšiť šírku nakladacieho otvoru o 26 centimetrov. Ale kufor sa medzigeneračne scvrkol o 10 litrov.

Vnútro auta je trochu väčšie, pasažieri vzadu majú viac miesta na hlavu. Ale v interiéri je jasné, že predná časť je prevzatá z nového Áčka. To tiež znamená kompletne implementovaný systém MBUX. Umelá inteligencia teda bude vyčíňať aj tu. Plus, ako bonus, bude rozoznávať niektoré gestá.

Z triedy S prídu do menšieho CLA niektoré prvky, najmä bezpečnostné. CLA bude mať asistenta zmeny jazdného pruhu, systém udržiavania vzdialenosti od predchádzajúceho vozidla, či asistenta udržiavania jazdného pruhu pracujúceho medzi 60 a 200 kilometrami za hodinu.

Na začiatok sa CLA ukázalo s motorom označeným ako CLA 250. Bude to vrchol verzií bez označenia AMG. Pod kapotou bude mať štvorvalec s objemom dva litre a výkonom 165 kW (225 k). Kombinovanú spotrebu uvádza výrobca medzi 6,1 a 6,3 litrami. Ako sa spustí v máji predaj budú známe aj iné motory, pribudnú aj naftové, v ponuke bude ako sedemstupňový automat, tak šesťstupňový manuál a niektoré motory budú mať dostupný pohon 4Matic.

Tags: