Norton Atlas 650: Zviera na druhú

20. novembra 2018 od AktualityMotocykle

Producent britských plnokrvníkov Norton pre nás pripravil dvojitú nálož predvianočného prekvapenia. Naozaj sa oplatilo čakať na odhalenie týchto brutálnych strojov, dvoch verzií modelu Atlas 650.

Keď v roku 2013 spoločnosť ohlásila návrat, nasledujúce modely boli len ojedinelými kúskami v malovýrobe. Modelom Atlas 650 Norton v roku 2019 rozbieha, po dlhom vývoji, hromadnú produkciu vysoko kvalitných motocyklov približujúcich sa k dokonalosti. Výsledkom snahy sú dva varianty Atlasu, Ranger a Nomad. Jeden krajší, ako druhý.

Pozrime sa na hlučný agregát, spoločný pre oba varianty, ktorý roztáča impozantné, klasicky vypletané hliníkové kolesá. V Nortone postavili novú generáciu motorov, prvým zo série bol 1200 cm3 vidlicový štvorvalec. S trendom downsizingu prešli, v modeli Atlas, k paralelnému dvojvalcu s dvojitou vačkou s objemom 650 cm3. Ten vyprodukuje 85 konských síl (62 kW) pri krútiacom momente 63 Nm v sprievode nezameniteľného zvukového efektu. Základom stroja je trubkový oceľový rám, na ktorom je uchytené hliníkové kyvné rameno, ktoré šetrí hmotnosť. Vo finále váži necelých 178 kg bez náplní a, samozrejme, jazdca.

Nomad je na prvý pohľad čistokrvný scramblerovský naháč. Disponuje neurvalým chodom podtrhnutým až zvieracím zjavom. K faktom, máme tu 15-litrovú kompozitnú nádrž, 18tku vpredu, 17tku vzadu, kolesá, samozrejme, na nastaviteľnej vidlici a to najlepšie pre bezpečné zastavenie, brzdiacu sadu Brembo.

Divokejší brat Ranger sa vyznačuje ešte drsnejším vzhľadom. Tento podtrhuje ešte o niečo väčšie predné obutie, 19“ koleso nadkryté tak trochu endurovským blatníkom a celkovo vyššou nastaviteľnou vidlicou s odtlmenými riadidlami, nad ktorými tróni ochranný štít.

Pokiaľ chcete zaparkovať jeden z týchto skvostov vo vašej garáži čo najskôr, máme pre vás dve správy. Dobrou je, že ceny sa pohybujú v rozmedzí od 11 tisíc eur za subtílnejší Nomad, po necelých 14 tisíc eur za robustnejší Ranger. Tou horšou je, že sa musíte poponáhľať so zapísaním sa do čoskoro otvoreného poradovníka, k dispozícií bude, v aktuálnom roku, len 250 kusov z oboch variant. Aj to si po ne musíte odbehnúť do Britského Birminghamu na 2018 Motorcycle Live bike show. Tak rýchlo, bookujte letenky.

Tags: