Neoklasicistický Triumph(álny) návrat 2019 Speed Twin 1200

Nedávno Triumph v Paríži oficiálne odhalili najnovší prírastok do svojej výstavnej rodiny, Speed Twin 1200 pre rok 2019. V druhej polovici ešte aktuálneho roku, nám sem-tam ponúkli ochutnávku v podobe pár detailov, no na komplexný pohľad sme si museli počkať až doteraz. Je to skutočne hodnotný dar pod vianočnú jedľu, borovicu, palmu, čokoľvek, čo si doma zvyknete ovešať ozdobami.

Pri tvorbe tohto jednostopového stroja sa dizajnéri držali rozbehnutého trendu značky. Vidíme podobnosť s Bonneville T120, klasické prvky ako malé čierne, ktoré nikdy nevyjdú z módy, len v trochu drsnejšom, streetovejšom prevedení. Do pohybu túto nádheru uvedie 1200 cm3, 8-ventilový dravý motor pracujúci s dvojitou kľukou pod uhlom 270°, ktorý poznáme z modelu Scrambler, aj spomínaný Bonneville ho má implantovaný. V novom Speed Twin ale dostal niekoľkonásobný upgrade. Máme tu ľahké horčíkové kryty vačky a motora, aj vylepšenú odľahčenú spojkovú zostavu, ktorá nielen šetrí váhu, ale najmä uľahčuje a spríjemňuje jazdu. Vzhľadom na ohlásené novoty odhadujeme produkciu výkonu niekde na úrovni aktuálneho modelu Thurxton, 96 konských síl (71 kW) a 112 Nm krútiaceho momentu. Po kraľujúcom Thurxton-e, to bude najobľúbenejší veľkoobjemový model od Triumph, len s pohodlnejším a ergonomicky prívetivejším posedom oproti klasickým café-racer.

Zavesenie prednej vidlice s logom KYB (Kayaba) a zdvojené zadné pruženie od rovnakého výrobcu, zabezpečuje komfort a stabilitu na vozovke. Bezpečné zastavenie sprostredkuje štvorpiestiková zostava Brembo na 305mm kotúči vpredu a Nissin cez 220mm kotúč a dvojpiestik vzadu. Zvoliť si môžete tri jazdné režimy, Sport, Road a Rain, všetko potrebné na bezpečné a zábavné vychutnanie si akéhokoľvek výletu či prejazdu. Analógová dvojica budíkov rýchlomera a otáčok motora je doplnená menším TFT displejom odkazujúcim na pár doplnkových informácií.
Údaje sú to veľmi pozitívne, no vzhľad takisto nesklame žiadneho nadšenca klasicky pôsobiacich jednostopových strojov. Všadeprítomné hliníkové prvky, priznané a nádherné konzolové úchyty svetiel, viečko nádrže hrdo tróniace ako v štyridsiatych rokoch, hrubo obšívané kožené sedadlo, to všetko spolu s výrazným logom značky cez bok nádrže vzbudzuje silný pocit hrdej elegancie. Prepojenie moderného stroja s retro prvkami sa v Triumph-e, zase raz, mimoriadne vydarilo, pôsobí nenásilne a úplne prirodzene.