Nedávajte Kii ProCeed označenie Shooting Brake, nie je ním

Kia ProCeed sa tvári ako Shooting Brake. Ale poďme si to rozobrať. Je dynamickým kombíkom. Lenže história hovorí niečo iné. Shooting Brake je vlastne trojdverový hatchback, ktorý vznikol z kupé. Shooting Brake je napríklad BMW Z3 Coupe. Je to zamotané však? A potom k tomu Mercedes pridal CLS Shooting Brake. To má päticu dverí a tým pádom si tiež označenie nezaslúži. Ale má aspoň bezrámové dvere, rovnako ako CLA Shooting Brake.

ProCeed bezrámové dvere nemá, takže, podľa nás, nemôže používať označenie Shooting Brake. Hovorme mu dynamické kombi. ProCeed je treťou karosárskou verziou Ceedu. Už je aktuálne dostupný hatchback a kombi Sportwagon.Otázka pre Kiu znie, že kto si vlastne teraz kúpi Sportwagon, keď ProCeed je omnoho krajší.

Kým Sportwagon má objem kufra 600 litrov, ProCeed má o 6 litrov menej. Karoséria je dlhšia o 5 milimetrov, ale nižšia o 43 milimetrov. Tých 43 nie je len znížením karosérie, ale aj znížením podvozku. V ponuke však nebudú štandardné verzie, ale iba s balíkom GT Line a plná verzia GT.

Základné motory prevezme ProCeed z obyčajnejších verzií. Bude mať litrový trojvalec a štvorvalcovú jedna-štvorku. Ale zaujímavé je vlastne až GT. To má 1,6-tku s turbom. Dosahuje 150 kW (204 k) a 265 Nm. ProCeed GT bude mať štandardne 6-stupňový manuál a v ponuke bude aj sedemstupňový dvojspojkový automat.

Kia bude ProCeed vyrábať na Slovensku. Reálna výroba nabehne niekedy do novembra a po cestách sa budú modely preháňať už v prvom kvartáli 2019.