Najlepšie nové auto v Ženeve bol starý Jaguar

16. marca 2018 od AktualityNové modelyTuning

Ak sa vám zdajú všetky nové autá divné, tak má Jaguar Land Rover pre vás riešenie. Volá sa Jaguar Land Rover Classic Works a funguje v Coventry. Dokáže prestavať úplne nanovo akýkoľvek starý model, alebo dokáže spraviť aj jeho modernizáciu formou restomodu.

Tou druhou cestou sa vybral aj bubeník Iron Maiden, Nicko McBrain. Špeciálny model, s ktorým úpravy začali bol XJ6 z roku 1984 a bolo nutné vynaložiť 3 500 hodín práce na výmenu, obnovenie, či vylepšenie až 4 000 komponentov. Na projekt dohliadal šéf Jaguar Design, Wayne Burgess.

Nicko o aute povedal: „Toto je moje ultimátne XJ, moje tretie, s láskou pomenované Johnny 3. Bola to vášnivá spolupráca medzi mnou a Jaguar Classic. Som nadšený, že je všetko hotové a špeciálne, že môže byť vystavené na autosalóne v Ženeve. Je to výberovka toho najlepšieho a ukazuje o čom XJ vlastne je.“

Auto prichádza akurát načas na oslavy päťdesiateho výročia modelu XJ. Nicko si pod kapotu naordinoval 4,2-litrový radový šesťvalec s tromi karburátormi z modelu E-Type, pretože je to jeho obľúbené usporiadanie. Vylepšením prešiel podvozok, ktorý má zadné tlmiče nastaviteľné. Blatníky zase museli spraviť miesto osemnásťpalcovým vypletaným diskom obutým do Pirelli P Zero pneumatík.

Na karosérii sú očividné zmenené nárazníky, ktoré nadväzujú na rozšírené blatníky. Zaujímavé sú kľučky zo staršieho modelu XJ Series 2. Ak by ste nevedeli, tak toto bol pôvodne Series 3. Predné svetlá majú síce rovnaký tvar, ale vnútro využíva LEDky aj s denným svietením.

Interiér dostal čalúnenie červenou kožou a sedadlá majú novú penovú výplň. Jaguar zapracoval aj na odhlučnení, s ktorým prišli aj nové dverové tesnenia. Integrovaný navigačný systém zase zásobuje signálom aparatúru s výkonom 1 100 wattov. Jej ovládanie hliníkovými prvkami má pripomínať produkty Marshall.

Ak sa ma niekto spýta, čo ma na autosalóne v Ženeve v roku 2018 najviac zaujalo, tak je to práve toto auto.