Najdrahšie z najdrahších, no o to exkluzívnejšie Bugatti

15. marca 2019 od AktualityNové modely

110 rokov je úctyhodný vek. Presne toľko dosiahla francúzska automobilka Bugatti a oslavuje na autosalóne v Ženeve. Zatiaľ, čo sa väčšina výrobcov automobilov zameriava na elektro mobilitu, Bugatti odhalilo surovú krásu a ešte surovejší výkon v podobe „La Voiture Noire“.

Automobilke Bugatti nie sú nadčasový výkon, luxus a technické inovácie neznámymi pojmami. Už pred 80 rokmi vytvorili vozidlo, ktoré poľahky dosiahlo rýchlosť 220 km/h. Atlantic GT bol len jedným z viacerých výsledkov mimoriadneho technického spracovania, vlastných podvozkov, karosérií a motorov tak ďaleko pred všetkými, že do dnešného dňa tento náskok nikto nepredbehol. V rokoch 1936 -1938 vytvoril Jean Bugatti model Type 57 SC Atlantic, len štyri kusy, každý jedinečný a spĺňajúci požiadavky majiteľa. Tri dodnes existujú a sú považované za jedny z najvzácnejších a najdrahších automobilov vôbec. Práve tento model oslavuje jeho nová verzia, pretavená do aktuálnych požiadaviek a technických vymožeností.

Minimalizmus a elegancia, to sú hlavné črty tohto impozantného hyper športového, luxusného coupé. Celá karoséria je ručne tvarovaná a vyrobená z uhlíkových vlákien, štruktúru tohto materiálu pozdvihuje aj vysoký čierny lesk. Celá línia je jednoliata, aj čelné okno plynule prechádza do bočných, takmer nebadane, nič nenarúša dokonalosť tvarov. Prechod nárazníkov ku karosérií by sme hľadali márne, celé vozidlo je akoby jeden celistvý prvok. Zadná časť je mimoriadne dominantná. Svetlo lemujúce celú šírku krásne zvýrazňuje hladké línie, šesť koncoviek výfuku je počet extrémny, no vzhľadom na poklad, ktorý sa skrýva vnútri, nevyhnutný.

Umelecké dielo na kolesách poháňa 16-valcový motor, vrchol inžinierskej tvorby. Objemom 8 litrov ohuruje, no výkon 1 103 kW (1 500 konských síl) a 1 600 Nm krútiaceho momentu nás privádza do mdlôb. Bezkonkurenčne výkonná strojovňa je však nádherná aj na pohľad. No nie je to len extrémny výkon v karbónovej škrupine, toto vozidlo skonštruovali tak, aby bolo pohodlné aj na dlhé trasy, ponúka súbor prvkov komfortu a luxusu.

Exkluzivita je asi výraz nedostatočný, La Voiture Noire je totiž jediný exemplár. Vozidlo už ale svojho majiteľa má. Vyvolávacia cena bola úctyhodných 11 miliónov eur. Ale šťastný majiteľ ho kúpil za 16,5-milióna eur.