Najdrahší Superb stojí viac ako Mercedes triedy S

30. mája 2018 od AktualitySprávy

Superb je naozaj šialeným skokom pre automobilku, najmä dizajnovým. Fakt si nevieme predstaviť ako sa dokáže Škoda pozrieť na facelift. Aktuálne automobilka rozširuje portfólio o jednu špeciálnu verziu, ktorá je drahšia ako BMW M5. A to rovno to najnovšie s výkonom 442 kW (600 k).

Dôvodom na vysokú cenu je odolnosť voči strelným zbraniam. Spĺňa normu PAS 300. Konverziu zaručuje britská firma špecializujúca sa práve na takéto vylepšenia. Konverzia zabrala tri roky vývoja. Predsalen, toto auto nie je stavané tak mohutne ako bývajú veľké terénne vozidlá, prípadne luxusné sedany.

Aj keď Superb vyzerá celkom normálne, má špeciálne sklá, pridané kovové pláty a veľa prvkov z kompozitných materiálov. Kvôli hmotnosti je iný aj podvozok a hlavne brzdy. Zabezpečenie Superbu trvá asi 4 týždne. Každé z takto upravených áut má blikače a sirény na upozornenie, keď by bolo treba.

A teraz prichádza pikoška. Pod kapotou je dvolitrové TDI s výkonom 140 kW (190 k). To je tak priemerne výkonné v bežnom, ľahkom aute. Toto obrnené bude mať zrýchlenie výrazne horšie ako pôvodných 8,4 sekundy. Maximálna rýchlosť je nižšia, auto sa dostane na necelých 200 kilometrov za hodinu.

Základná cena takto upraveného Superbu je v UK 118 688 britských libier. V prepočte to je 136-tisíc eur. V slovenskom cenníku túto opciu budete, pravdepodobne, hľadať márne. Ale reáln nám vychádza, že príplatok za balistickú ochranu je 100 000 eur.

Tags: