Nadpozemské BMW Individual M850i Night Sky. Doslova.

Zabudnite na elektromobil zo Stropkova poletujúci niekde vo vesmíre. Divízia BMW Individual Manufaktur stvorila niečo šialené. Inšpirovali sa meteorickým rojom zo začiatku roka 2019, pohrabali sa v geologických archívoch a pár fragmentov integrovali do prvkov interiéru. Čoho? No predsa meteoritov, skutočných kryštalických útvarov, ktoré leteli miliardy kilometrov v intregalaktickom priestore a formovali sa tisícky rokov.

Ak máte pár vedomostí z geológie, meno Widmanstätten určite nie je neznámy pojem. Tento rakúsky vedec v roku 1808 opísal špecifický vzor meteoritu tvorený dlhými železito-nikelnatými kryštálmi minerálov kamacite a taenite, ktorý vzniká len v špecifickom prostredí vesmíru. Zvýrazniť a odhaliť ho pre pozorovanie voľným okom je možné metódou leštenia popri kontakte s kyslím prostredím. Presne tento vzor je základom celého dizajnu Night Sky. Neostali ale len pri vzore dopĺňajúcom vesmírny materiál, pridali aj hviezdnu oblohu zvýrazňujúcu nadpozemský nádych tohto BMW.

Pri výrobe viacerých prvkov použili metódu 3D tlače a pri dizajnovaní zasa využili konzultácie s odborníkmi na astrofyziku z Max Plack-ovho inštitútu. Pretože v BMW Individual Manufaktur nepracujú len tak na nejakých úpravách, všetko prepracúvajú do najmenších detailov, zapájajú množstvo umelcov, odborníkov, dizajnérov a výsledok je skutočne exkluzívny, úplne iná dimenzia personalizovaného luxusu.

Meteorit použili na stredovú konzolu, hlavicu radiacej páky, dotykový panel iDrive, tlačidlo Start/Stop, výplne dverí a lišty vnútorného prahu. Použili ho aj na obrubu osvetleného znaku. Charakteristickú štruktúru podtrhli výbrusom Widmanstätten štruktúry pre zintenzívnenie hmatového vnemu. Rovnaký vzor použili aj na prešívanie sedadiel, tapacírovania, vrátane strechy, vonkajšie spätné zrkadlá, dokonca ho vyfrézovali do brzdových kotúčov a použili na detaily exteriéru ako chladiace výduchy bŕzd, lišty v nárazníku a obruby svetiel. Nie je to len o vzore, ale aj o farbe a štruktúre. Sú to jedinečné prvky, ktoré nemajú konkurenciu. Ďalším extra vizuálnym triumfom je hviezdna obloha v stredovej lakťovej opierke. Vytvára nádherný efekt vysielajúci jedinečnú atmosféru nekonečnosti vesmíru. Kožený interiér kombinuje tri farebné odtiene, Opal White/Midnight Blue/Silver, ktoré elegantne dopĺňajú nadpozemský nádych vozidla.

Ďalším uchvacujúcim technickým spracovaním sú ultraľahké brzdové strmene s bionickou konštrukciou vytvorené náročným a precíznym procesom 3D tlače. Pri výrobe je použité len to množstvo materiálu, ktoré je nevyhnutné na funkciu bŕzd, taktiež kanály pre vedenie brzdovej kvapaliny sú priamo vymodelované v strmeni a nahrádzajú hadičky. Stavba pripomína tvorbu kostí. Hmotnosť znížili až o 30%, čím prispeli k zlepšeniu jazdných vlastností.
Osobitným prvkom, dotvárajúcim vesmírny nádych, je farba a samotné lakovanie vozidla. Základom je čierna, nemetalická farba. Na ňu naniesli postupným nanášaním od spodného okraja prahov po vrchol blatníkov farbu San Marino Blue metallic, dostratena. Nakoniec aplikovali tri vrstvy číreho laku s rozdielnou veľkosťou metalických pigmentov, čím dosiahli jedinečný efekt odlesku karosérie.

Túto kompiláciu vesmírnych prvkov stelesnenú do štvormiestneho kupé poháňa motor V8 s výkonom 530 konských síl (390 kW). S ním spolupracuje 7-stupňová automatická prevodovka Steptronic, ktorá prenáša silu do mimoriadne vydareného, športového ale aj komfortného podvozku s množstvom asistentov. Univerzálnosť dopĺňa pohon xDrive, čiže všetkých štyroch kolies.

Pri konfigurovaní tohto jedinečného kúsku je možnosť doplniť viaceré prvky komfortu alebo športového ducha, ako je strecha z uhlíkových vlákien alebo disky kolies podľa vkusu zákazníka. Za 25
rokov fungovania divízie BMW Individual Manufaktur, je tento interterestriálny výtvor, bezpochyby, niečo mimoriadne a bezkonkurenčné.