Labutia pieseň pre dvanásť valcov v triede S65 AMG

14. marca 2019 od Aktuality

Povedzme si rovno, veľké objemy a počty valcov skrátka dnes nie sú v kurze. Môžete si nad tým nostalgicky povzdychnúť alebo ponadávať, prípadne tomu zatlieskať, to už je len na vás. Veľké motory pomaly vymierajú a jednou z obetí je aj šesťlitrový dvanásťvalec, ktorý Mercedes používa v modeli S65 AMG.

Monštrózna pohonná jednotka s výkonom 621 koní a desivými 1000 Nm sa z triedy S poberá do zabudnutia, aj keď možno nie do úplného. Naďalej by totiž mala poháňať verziu Maybach, avšak táto informácia nie je ešte oficiálne potvrdená. S65 AMG sa ale rozlúči finálnou edíciou, vyrobenou v celkovom počte iba 130 kusov. Pôjde teda o veľmi exkluzívne kúsky. Ak sa vám podarí nejaký z nich stretnúť na ceste, rozpoznáte ho podľa čierneho laku Obsidian Black, medených diskov, lemovania nárazníkov a bočných líšt. Rovnako interiéru dominuje čierna, asi ako smútočná farba na rozlúčku. Obkladové lišty sú karbónové, prešívanie je v rovnakej medenej farbe ako doplnky exteriéru. Zaujímavosťou je erb mesta Affalterbach, teda domova značky AMG, na lakťovej opierke.

Krištáľovú guľu na veštenie do budúcnosti síce nemáme, podľa indícii však môžeme odhadovať, že sa ponesie v znamení hybridizácie a elektrifikácie. Je síce pravdou, že tento typ motorov možno nevyvoláva také emócie a nemá ten správny hukot dvanásťvalca, výkonové paramtere však celkom určite nebudú zaostávať za svojimi predchodcami.

 

Tags: