Ikonická šelma znova ožíva: Jaguar XJ 12s

Nemecká firma Arden je známa svojimi extravagantnými počinmi nielen s najnovšími modelmi, ale aj tými zdanlivo zapadnutými prachom. V tomto prípade oprášili Jaguar XJ 12s a zaradili ho do nového projektu AJ 4.

Prvý „nový“ kus bude na predaj už v tomto roku 2019, základom je Daimler Double Six. V prvom rade sa zamerali na zvýšenie pohodlia pri jazde. Aplikovali individuálne nastaviteľné tlmiče Koni, okolo ktorých sa vinie progresívne pruženie, zabezpečujúce, ako to v Arden nazvali, športový komfort. Priľnavosť k vozovke zabezpečujú pneumatiky s rozmerom 245/45 obuté na 18“ zliatinových diskoch veľmi klasického vzhľadu, lúče sú hlboko zapadnuté v širokom ráfiku. Nové sú taktiež brzdy, Jaguar dostal moderné sady kotúčov a platničiek.

Pridali taktiež impozantný predný spojler. Ten nemá len vizuálny efekt, ale najmä praktický. Vďaka prepracovanému tvaru a sklonu „lopatiek“, vedie vzduch efektívne k motoru a pomáha dochladzovať masívny poháňací agregát. Prehliadnuť sa nedá ani mriežka chladiča, matná, čierna, predsadená, obsahujúca logo úpravcu dopĺňajúce šelmu tróniacu nad ním.

12-valcový motor kompletne prekopali, pridali dvojicu širšieho sania vlastnej výroby, rozšírili škrtiace klapky, dostal nové ventily, samozrejme aj športové výfukové potrubie. Riadiaciu jednotku optimalizovali a podarilo sa im zvýšiť výkon na 320 konských síl (239 kW), krútiaci moment dostali na hodnotu 438 Nm a maximálna rýchlosť, ktorú po systematickom stláčaní akcelerátora dosiahne, je 238 km/h. Vcelku svižná luxusná obývačka na kolesách.
Každý milovník klasickej okázalej krásy ocení znovuoživenie tohto stroja. Počkáme si na cenu, no ťažko povedať, či je možné vyčísliť dobrý vkus.