Elektrický Jaguar I-Pace zaloví vo vodách Tesly Model X

16. novembra 2016 od AktualityKoncepty

Jaguar predstavil koncept elektrického auta, ktoré má zhruba proporcie také ako Tesla Model X. Lenže stále je vo fáze konceptu, tak sa americká automobilka zatiaľ báť nemusí. Avšak problém nastane v roku 2018, keď by sa mal koncept pretaviť do sériovej produkcie.

Novinka s názvom I-Pace má, ako koncept, balík batérií s kapacitou 90 kWh, podobne ako Model X P90. Jaguar s ním má na nabitie prejsť až 350 kilometrov, avšak Tesla ponúkne ešte 50 kilometrov naviac. Stovku má tesne nad 4 sekundy. Už sme zase pri Jaguare, s Teslou končíme.

Kombinovaný výkon elektromotorov je 294 kW (400 k) a krútiaci moment 700 Nm. Aj keď Jaguar nedá dole Teslu v zrýchlení, najmä v prípade Ludicrous mode a ani v dojazde. Ale dá ju dole z pohľadu dizajnu exteriéru a z pohľadu dokonalosti interiéru.

Koncept má len 5 miest, ale miesto zadných núdzoviek ponúka obrovský kufor a rovnú plochu bez hrbu po celej dĺžke interiéru. Vedúci dizajnér Ian Callum povedal, že I-Pace je najdôležitejším modelom od čias E-Type.

Otázka znie, kam sa dostane do roku 2018 Tesla. Možno dotiahne kvalitu na porovnateľnú úroveň. A zase Jaguar zatiaľ možno doplní kapacitu batérií a zlepší dojazd. Je veľká pravdepodobnosť, že práve I-Pace bude najkrajším elektromobilom, keď sa dostane do sériovej produkcie.

Tags: