Duster konečne s poriadnym motorom

Náš najobľúbenejší model od rumunskej značky Dacia sa konečne dočká poriadnej motorizácie. Vždy sme boli tak trochu kritickí a vyčítali Dusteru chýbajúcich pár koní pod kapotou, s príchodom nového motora však svitá na lepšie časy.

Nedávno pribudol do palety dostupnej motorizácie diesel Blue dCi, najsilnejšia Dacia všetkých čias však bude benzínová. Nový motor z rady TCe má objem iba 1.3 litra, aj to však za pomoci turba stačí, aby dosiahol výkon 110kW/ 150 koní a solídnych 250Nm. Vyvinutý bol v spolupráci s Renualtom, Nissanom a Mercedesom, nie je teda úplnou novinkou. V modeloch týchto značiek sa už nejakú dobu používa. Dostupná ale bude aj jeho slabšia varianta, odladená na nižší výkon, konkrétne 96kW/ 130 koní. Krútiaci moment oproti silnejšej variante bude ale nižší iba o zanedbateľných 10Nm. Jeho hodnota teda bude 240 Nm. Tento nový motor bude možné skombinovať s oboma dostupnými verziami pohonu, teda 4×2 aj 4×4. Horšou správou je, že zo začiatku bude v ponuke iba tá prvá, štvorkolka pribudne až niekedy v priebehu budúceho roka.

Nie je to však jediná novinka, ktorá sa Dusteru týka. Systém Media Nav Evolution sa dočká poriadnej modernizácie a vylepšenia v podobe podpory Apple Car Play, WhatsApp, Spotify, Waze a samozrejme aj Android Auto.