BMW X3 M a X4 M prichádzajú, s Competition balíkom majú 510 koní

13. februára 2019 od AktualityNové modely

Krátko po predstavení nových generácií BMW X3 a X4 prichádza úplne vrcholná verzia, ktorá bude okupovať výkonovo trón ponuky. Aj verzie M40i sú vynikajúce, ale na X3 M a X4 M mať jednoducho nebudú. Najmä ak pôjde o verzie s balíkom Competition.

Je jasné, že M-kové modely sa budú od bežných líšiť. Dostanú iné nárazníky, iné prahy, niektoré špecifické detaily a väčšie, 21-palcové kolesá. Ale v zásade sa budú ponášať na to, čo ponúka balík M aj v prípade slabších jedincov. Len ho trochu vyšperkujú.

Vnútro tiež nebude zásadne iné. Najväčšia zmena je na volante, kde pribudli nové červené tlačidlá M1 a M2. Volant je dominantou, páku si všimnete o trochu neskôr, ale aj tá je špecifická pre M-kové modely X3 a X4. Ak budete skúmať naozaj pozorne, tak nájdete aj iné prístroje pred vodičom.

To najdôležitejšie je však pod kapotou. Spoločné znaky agregátu sú šesť valcov v rade, objem tri litre, prepĺňanie a kombinovaná spotreba 10,5 litra bez ohľadu na karosériu a výkon. Krútiaci moment 600 Nm majú tiež obe výkonové verzie spoločný. Rovnako tak spojenie s osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Ale pozrime sa na to detailnejšie. Základ X3 M a X4 M bude mať výkon 353 kW (480 k). To stačí obom modelom na zrýchlenie na stovku za 4,2 sekundy. O desatinu sekundy menej to trvá verziám s balíkom Competition, ktorý zvyšuje výkon o 22 kW (30 k) na 375 kW (510 k).

Maximálna rýchlosť je tradične obmedzená na 250 kilometrov za hodinu. Avšak M Driver’s balík posúva túto hodnotu na 280 kilometrov za hodinu pre slabšie Mká a na 285 pre M Competition.

Tags: