Bentley má najrýchlejšie SUV, je ním Bentayga Speed

Bentley predstavilo verziu Bentaygy, ktorá je odteraz najrýchlejším SUV na planéte. To je úplne super správa, ale nie je toto predháňanie zbytočné? Bentayga Speed dá 306 kilometrov za hodinu. Ok, paráda. A čo teraz? Ideme to oslavovať?

Práve Bentayga Speed je tým autom, ktoré v maximálnej rýchlosti pokorí aj Lamborghini Urus. Mimochodom, to je súrodenecký model, teda koncernový a niektoré prvky majú rovnaké. Bentayga W12 Speed pridáva ku W12, V8 a dokonca aj k naftovej verzii.

Na stovke je tento kolos za 3,9 sekundy, čo je zlepšenie o 0,2 sekundy oproti W12. Môže za to vyšší výkon. Ten vzrástol o 18 kW (26 k) na 460 kW (626 k). Je to trochu sklamanie, lebo predpoklady hovorili o 478 kW (650 k). To by bolo asi menej ako 3,9 sekundy a viac ako 306 kilometrov za hodinu. Logika za takýmto zvýšením je jasná. Najvýkonnejšie má byť predsa Lambo Urus, aby bola hierarchia taká ako má byť.

Okrem samotného výkonu sa zmenila aj výfuková sústava a nastavenie jednotlivých komponentov. Inak je naladený podvozok, prevodovka a aj samotný Sport režim.

Aké z tohto plynie poučenie? Nekupujte si hyperSUV hneď ako vyjde. Lebo onedlho sa objaví niečo, čo je rýchlejšie a lepšie a vy budete mať nový priemer. Neplatí to, ak ste zvolili naftovú verziu Bentaygy. Tá už lepšia nebude. Vždy bude na chvoste ponuky, bez ohľadu na to, že motor je z Audi SQ7 a má elektrické turbo.